23948sdkhjf
Logg inn eller opprett for å lagre artikler
Få tilgang til alt innhold på PlastForum
Annonse
Annonse

Kraftig nedgang i salg av naturlige juletrær til fordel for plasttrær

Annonse

Rundt 60 prosent av oss har et juletre i plast. Juletrebøndene fortviler og mener vi må tenke oss nøye om før vi kjøper et kunstig juletre, ifølge en artikkel på NRK.

Da de første plasttrærne kom til Norge var det sjeldent å se ett kunstig juletre i stuene til folk, men det siste året har vi spesielt sett at plastikken trumfer over naturlige trær.

Annonse

NRK har snakket med Egil Horpestad i Horpestad plantesalg. Han selger begge varianter, både ekte tre og plast. For hvert ekte tre selger han hele ti plast-trær.

Det har faktisk gått så langt, at kundene ønsker lukta, men ikke ekte vare. Derfor selger han duftpinner med furulukt, for å komplettere plasttreet.

Annonse

NRK skriver videre at de første plasttrærne dukket opp på 1960-tallet, men da ble sett på som en raritet og et litt snodig alternativ til det «ekte» juletreet. Plasttrærne ble mer vanlig utover 1970- og 1980-tallet, selv om naturlige trær solgte klart mest i flere tiår fremover. Slik er det altså ikke lenger.

Annonse

Man er mer miljøbevisst om man velger et naturlig tre; klimaavtrykket til et tre i plast er mye høyere enn til et levende tre.

Annonse
Annonse
Annonse Annonse
BREAKING
{{ article.headline }}
0.035|