23948sdkhjf

Brødrene Dahl tar tak i plastforbruket

Brødrene Dahl skal bli mer bærekraftig, og tar blant annet tak i sitt eget plastforbuk.

– Andelen emballasje av jomfruelig plast som Brødrene Dahl bruker ved utgående distribusjon er nå nede i 3 prosent. Bruk av papp har bidratt til å få andelen plast så godt ned, sier Dennis Knarvik. Han er leder for miljøarbeidet ved bedriften.

Emballasjeforbruk på 505 tonn

Brødrene Dahls totalforbruk av emballasje var i 2021 505 tonn.

Nå tar selskapet ytterligere grep for å bli ennå mer bærekraftig, og bærekraftsstrategien innebærer blant annet utvikling av bærekraftige samfunn, reduksjon av utslipp og effektivisering av avfallshåndtering, skriver NemiTek.

– Vi snur hver eneste stein – og mange samtidig – i arbeidet for å bli karbonnøytrale og redusere miljøfotavtrykket vårt. Mange tiltak handler om å bevege store strukturer i egen og vårt samlede nettverks regi. Miljørapporten dokumenterer at tiltakene virker, sier Knarvik til nettstedet.

Transportreduksjonsutslipp

I tillegg til å redusere plastforbruket, har transportvirksomheten bidratt til en reduksjon i CO-utslippene på 8,9 prosent. Dette er målt i forhold til totalt salg.

Innen 2030 ønsker Brødrene Dahl å ha nullutslipp på sin egen varetransport og sortere 95 prosent av avfallet.

 

Kilde: NemiTek

Kommenter artikkelen
Tips redaksjonen
Anbefalte artikler
Utvalgte nyheter fra forsiden
Fire tiltak for plast med lang levetid kan gi sirkularitet på 77 prosent
Nedgang i produksjonen av gummi, plast og mineralsk industri
Fra NAMC til SALT
Nye globale forbud mot miljøgifter vedtatt
Packoorang vil bli verdensledende med sin satsning på gjenbruk av emballasje
Siva-prisen 2023: Vinneren har spart miljøet for over 100 tonn engangsplast
Andre Nordiske Medier

Nyhetsbrev

Send til en kollega

0.125