Forrige uke plukket NCC opp plastsøl etter lekkasjen på renseanlegget i Øvre Eiker
Hele forrige uke brukte NCC på å plukke opp biobærere etter utslippet av omlag 80.000 biobærere fra Hokksund renseanlegg, som NCC bygger for Øvre Eiker kommune.
Les om lekkasjen fredag 27. september her på Plastforum: Lekkasje ved renseanlegg i Hokksund før helgen
Opprydningsarbeidet pågår fortsatt
Torsdag ettermiddag forrige uke hadde NCC samlet inn om lag 60.000 biobærere.
- Etter lekkasjen av biobærere fra Hokksund renseanlegg, har mannskaper samlet inn nærmere 60 tusen av de om lag 80 tusen plastbrikkene, som på grunn av en sprekk i en ventil ble sluppet ut i Drammenelva, sier Tor Heimdahl i NCC til Plastforum.
De små runde plastbrikkene er blitt ført med Drammenelva og ut i Drammensfjorden. NCC fikk raskt kartlagt en god del av utslippet og startet tirsdag forrige uke en systematisk oppsamling av de nye og helt rene plastbrikkene. Over 20 personer vært i arbeidet. Torsdag ettermiddag forrige uke, ble det beregnet at 60 tusen biobærere er samlet inn.
– Vi har fortsatt et stort arbeid foran oss og vi vil jobbe gjennom helgen og neste uke med å samle inn så mange biobærere som mulig, uttalte Heimdahl før helgen.
Ber alle plukke plastbrikkene
Biobærerne er helt reine og er derfor helt ufarlige å plukke opp. Heimdahl oppfordrer alle som går tur langs strandkanten om å plukke de små plastbrikkene de finner.
– Vi har fått tilbakemeldinger fra flere turgåere som har plukket opp biobærere. Vi setter pris på all hjelp vi kan få. Plukk dem opp og behandle dem som alt annet plastavfall, sier han.
Ved større funn ber han om at funnsted meldes inn, slik at dette blir registrert om mannskap kan sendes ut. Oppsamlingsarbeidet vil fortsette også neste uke.