23948sdkhjf
Logg inn eller opprett for å lagre artikler
Få tilgang til alt innhold på PlastForum
Annonse
Annonse

Nye plastposemillioner lyses ut

.Håper ferieturen kan inspirere til plastløsninger.
Annonse

Handelens Miljøfond åpner søknadsskjemaet og lyser ut 100 nye plastposemillioner.

- Vi har stor tro på sirkulærøkonomi i år, sier Sjur Kvifte Nesheim, analytiker i Handelens Miljøfond.

Fjerde gang

Handelens Miljøfond lyser ut midler for fjerde gang, og i år er søknadsskjemaet åpent allerede fra og med 15. juni. Nesheim håper dette vil gi utslag i søknadsbunken.

Annonse

- Søkerne får tilgang til skjemaet tidligere og dermed bedre tid til å tenke kloke tanker frem mot fristen 11. september. Mange reiser kanskje til utlandet og ser løsninger som ennå ikke er tatt i bruk i Norge. Forhåpentligvis kan opplevelsene på ferieturen i Norge eller utlandet inspirere til gode plastløsninger, sier han.

Annonse

De 100 millionene skal fordeles på seks ulike kategorier.

- Den mest spennende tiden på året

Hittil har 500 miljøprosjekter blitt tildelt mer enn 600 plastposemillioner fra Handelens Miljøfond.

- Det er ikke noe som gjør oss mer fornøyde enn å reise på prosjektbesøk og se plastposekronenes virkning i praksis. Pengene går til alt fra infrastruktur for innsamling av medisinsk utstyr, til rydding av spøkelsesteiner på havbunnen og omgjøring av plastavfall til skolepulter i Mali, bare for å nevne noe. Nå ser vi fram til en ny runde med søknader, det blir spennende å se hva som kommer, sier Nesheim.

Annonse

Disse kategoriene kan man søke om midler innenfor:

  • Sirkulære løsninger og redusert plastbruk
  • Økt bruk av resirkulert plast
  • Teknologi for renere hav
  • Kunnskap om miljøeffekter og miljøløsninger
  • Redusere plastforsøpling internasjonalt
  • Frivillig rydding og forebyggende tiltak
Annonse
Annonse

Kilde: Handelens Miljøfond

Annonse Annonse
BREAKING
{{ article.headline }}
0.11|instance-web03