EUs nye emballasjeforordning, PPWR, skal etter planen tre i kraft i Norge 1. oktober 2027.
Regelverket innfører trinnvis nye krav til blant annet emballasjens utforming, materialbruk, gjenvinnbarhet, ombruk, merking og dokumentasjon.
- Vil omfatte flere enn emballasjeprodusentene
Annonse– Kravene vil omfatte langt flere enn emballasjeprodusentene. Alle som designer, produserer, importerer eller selger emballasje og emballerte varer i EU/EØS, kan få plikter etter regelverket. Hvilket ansvar den enkelte virksomhet har, avhenger av rollen den har i verdikjeden. For mange vil dette kreve bedre oversikt over emballasjen, tettere oppfølging av leverandører og nye rutiner for dokumentasjon og rapportering, sier Runa Haug Khoury, direktør for emballasje og rådgivning i NORSIRK.
AnnonseFortsatt store kunnskapshull
NORSIRK er et landsdekkende produsentansvarsselskap som har ivaretatt produsentansvar for norsk næringsliv siden 1998, blant annet for emballasje. Selskapets årlige rapport om emballasjeoptimering og avfallsforebygging, viser at 62 prosent av kundene planlegger å følge de nye PPWR-reglene. Samtidig avdekker undersøkelsen betydelige kunnskapshull.
– Tre av fire virksomheter oppgir at de har gjennomført tiltak for å øke materialgjenvinningsgraden. Likevel sier bare 23 prosent at de har god kjennskap til gjenvinningsmålene, mens 28 prosent oppgir at de ikke kjenner til dem. I tillegg svarer 39 prosent at de ikke vet om emballasjen inneholder miljøfarlige stoffer, og 25 prosent at de ikke vet om den inneholder tungmetaller, sier Haug Khoury.
AnnonseHun peker på at rapporten viser at mange selskaper fortsatt ikke er godt nok forberedt.
– Det er positivt at flere bedrifter tar grep, og vi venter økt oppmerksomhet rundt tematikken gjennom det neste året. Virksomhetene må kjenne kravene, få oversikt over egen emballasje og sikre dokumentasjonen de trenger, sier Haug Khoury.
Oppfordrer til å starte forberedelsene raskt
Neste år står norsk næringsliv overfor en av de største endringene i emballasjeregelverket på mange år.
Annonse– Vi oppfordrer norske virksomheter til å komme i gang med tilpasningen. De bør kartlegge emballasjen de bruker, avklare hvilke roller og krav som gjelder, og sikre nødvendig dokumentasjon fra leverandørene, avslutter Haug Khoury.
Annonse

