Afrika har verdens yngste befolkning, og mange unge merker konsekvensene av klimaendringer og økende avfallsproblemer på kroppen. Dette engasjementet har bidratt til framveksten av flere miljøinitiativer – blant de mest vellykkede er Green Africa Youth Organization (GAYO), grunnlagt i Ghana av blant andre Desmond Alugnoa.
AnnonseDet skriver Verdens Beste Nyheter i en artikkel:
Starter med plast og forsøpling i nærmiljøet
GAYO vokste fram som en ungdomsbevegelse mot forurensning og miljøskadelige prosjekter. I kystsamfunn oppdaget organisasjonen hvor stort problemet med plastforsøpling var: fiskere fikk plast i garna i stedet for fisk, og overfylte søppeldunker førte til at avfall havnet i naturen.
Dette ble starten på en bred innsats for bedre avfallshåndtering, strandrydding og informasjon om farene ved plastforsøpling.
AnnonseZero Waste-modell og gjenvinning i praksis
GAYO har utviklet en Zero Waste-modell som i dag brukes i flere byer i Ghana og Uganda – et arbeid som ga dem den internasjonale Earthshot-prisen i 2023. Kjernen i modellen er:
Kildesortering i husholdninger
- Innsamling av avfall gjennom organiserte avfallsplukkere
- Plast- og materialgjenvinning for å redusere restavfall
- Gjenbruk av organisk avfall som kompost i landbruk
De uformelle avfallsplukkerne – ofte fattige og uten rettigheter – har gjennom GAYO fått opplæring, sikkerhetsutstyr, helseforsikring og godkjent sertifisering. Dette har gitt dem trygge og stabile arbeidsforhold.
AnnonsePlast som byggemateriale og nye produkter
Gjennom samarbeid med små aktører utvikler GAYO nye bruksområder for plast- og restmaterialer. Blant annet lages:
- kompakte plastballer og strimler som kan brukes i solide konstruksjoner, som vanntanker
- brennklosser av organisk avfall, dyrebein og fiber fra kokosnøtter
Slik utnyttes avfallet og plasten som tidligere ble sett på som et problem – nå som en ressurs.
Samarbeid med myndigheter og lokalsamfunn
For å gjøre gjenvinning til mer enn frivillig innsats, samarbeider GAYO med lokale myndigheter om regler og avfallssystemer. Samtidig er inkludering av unge og sårbare grupper en bærebjelke i organisasjonen. GAYO tilbyr praksisplasser, økoklubber og opplæring for ungdom som ønsker å jobbe med grønn innovasjon.
AnnonseInspirasjon for unge løsere av plastkrisen
Desmond Alugnoa, som nylig ble kåret til en av verdens 100 viktigste miljøforkjempere av The Independent, har gitt stafettpinnen videre til en ny generasjon. Men visjonen står fast: unge skal lede an i arbeidet mot plastforurensning og bidra til sirkulære, inkluderende løsninger.
GAYO viser at konkrete tiltak – fra strandrydding til fullskala gjenvinning – kan skape reell endring i kampen mot søppel- og plastkrisen.
Annonse


