Bedrifter som håndterer mer enn fem tonn pellets årlig må innføre systemer for å hindre utslipp, og de største aktørene vil måtte sertifiseres, skriver NCMT på sine nettsider.
– Dette er ikke bare en plikt; det er en investering i fremtiden. Vi ser at bedriftene tar et betydelig ansvar og ønsker å være i forkant, sier prosjektleder Bie Andersen i NCMT.
Ansvar og adferd i fokus
Kurset setter søkelys på hvordan økt bevissthet og bedre rutiner kan redusere risikoen for plasttap. Mange utslipp skyldes menneskelige feil og manglende bevissthet – derfor er et sentralt mål å skape eierskap og engasjement i hele organisasjonen.
– Vi ønsker å være en del av løsningen, ikke problemet. Dette kurset gir oss konkrete verktøy for å forbedre våre rutiner og bevisstgjøre alle ansatte om betydningen av små endringer, sier Hans Mogstad (Pipelife), Kristine Mølmshaug (Ovun) og Steinar Tragethon (Hallingplast).
Del av større miljøsatsing
Kursinitiativet inngår i NCMT-prosjektet “Reduksjon av plastutslipp”, støttet av Handelens Miljøfond. Prosjektet samler flere aktører i plastbransjen – blant dem SpillTech og Synfaring – som utvikler løsninger og sertifiseringsordninger for å forebygge miljøutslipp.
– Det er godt å se at produsentene er proaktive, og at vi har aktører i nettverket som kan tilby praktiske løsninger. Neste steg blir å inkludere enda flere deler av verdikjeden i arbeidet, sier Andersen.
Med slike initiativ viser norsk plastindustri at den både tar ansvar og ser muligheter i de nye miljøkravene – og at bransjen står samlet om ambisjonen om “null tap av plast”.

