23948sdkhjf
Logg inn eller opprett for å lagre artikler
Få tilgang til alt innhold på PlastForum

Coca-Cola tester multipakke uten plast i Tyskland

Coca-Cola har startet testing av en ny type multipakkemballasje der plast erstattes med limpunkter og et bærehåndtak i papp. Piloten rulles ut i utvalgte PENNY-butikker i Tyskland, melder Packaging Europe.

Den nye løsningen skal redusere bruken av plast og samtidig gjøre emballasjen enklere å resirkulere.

Erstatter plastfilm med lim og papp

Konseptet minner om Carlsbergs tidligere løsning for ølbokser, der plastfilm ble fjernet til fordel for små limpunkter som holder enhetene sammen.

I Coca-Colas tilfelle gjelder det, ifølge en artikkel på Packnews, seks-pakninger med 1,25-liters flasker av Coca-Cola Original og Coca-Cola Zero.

Hver flaske festes til naboen med nøye plasserte limprikker, mens et solid papphåndtak gjør pakken enkel å bære. Ifølge selskapet har omfattende tester vist at løsningen tåler både transport og håndtering i butikk.

Del av større emballasjeinitiativ

Prosjektet er utviklet i samarbeid med Coca-Cola Europacific Partners, selskapets tappeselskap i Europa. Piloten inngår i et større arbeid for å redusere plastbruk og øke resirkulerbarheten i Coca-Colas emballasjeportefølje.

Konseptet utfyller flere andre plastfrie multipakkløsninger som KeelClip, LitePacTop og CanCollar, som allerede brukes på ulike markeder i Europa.

Forbrukertest og resirkulering

I butikkene følger Coca-Cola nøye med på forbrukernes reaksjoner og hvordan emballasjen fungerer i praksis.

Kundene kan lett løsne flaskene fra hverandre ved å vri eller trekke dem fra hverandre ved limpunktene. Enkle illustrasjoner på emballasjen og tydelig butikkkommunikasjon forklarer hvordan løsningen fungerer.

Håndtaket er laget av resirkulerbar papp og kastes i vanlig papiravfall, mens flaskene resirkuleres som vanlige PET-flasker.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.078|instance-web02