23948sdkhjf
Logg inn eller opprett for å lagre artikler
Få tilgang til alt innhold på PlastForum
Annonse
Annonse

Rottefella: - Har behov for en rask avklaring på Norges USA-toll

-Slik situasjonen er nå, har våre europeiske skibindingskonkurrenter bedre konkurransevilkår enn oss. Vi håper at norske myndigheter klarer å lande en avtale med USA, som er lik den som er inngått mellom EU og USA.
Annonse

Det sier adm. dir. i Rottefella, Torstein Myklebostad til Plastforum.

Den tradisjonsrike skibindingsprodusenten er påvirket av Trumps tollkrig på to ulike måter.

Utfordringer i kø

Først mistet Rottefella det største utenlandsmarkedet da Russland gikk til krig mot Ukraina. Så kom etterdønningene etter koronapandemien. Svært mange hadde kjøpt så mye sportsutstyr under pandemien at de ikke hadde behov for nytt utstyr da samfunnet åpnet opp. Og nå må adm. dir. Torstein Myklebostad bale md usikkerheten som er oppstått etter Donald Trumps tollkrig.

Annonse

Før sommeren lå det an til at Norge skulle få en vesentlig lavere tollsats enn EU, og vi ville dermed hatt et konkurransefortrinn overfor våre konkurrenter som produserer i EU. Slik det ser ut nå har ikke Norge noen signert avtale, og om 15prosent kommer på toppen av allerede eksisterende tollsatser, vil dette få konsekvenser for mange norske virksomheter som eksporterer til USA.

- Usikkerheten som rår

- Akkurat nå er det usikkerheten som rår. Våre kunder utsetter og stopper ordre fordi det er stor usikkerhet. De vet ikke hvor mye tollsatsene blir, og hvilke priser vi må legge oss på, sier Myklebostad. Han håper at norske myndigheter kommer til en rask avgjørelse med USA.

- I denne sammenhengen er vi i Rottefella likevel bedre stilt enn mange andre norske bedrifter, da det frem til nå ikke har vært toll på skibindinger til USA. Det betyr at vi i hvert fall kan konkurrere på samme nivå som europeiske konkurrenter for tiden. Mitt håp er at avtalen mellom Norge og USA blir bedre enn avtalen som er inngått mellom EU og USA, legger han til.

Annonse

En annen effekt av Trumps tollkrig som Rottefella nå merker, er at amerikanske skiselskap, som for det meste produserer sine ski i Kina, merker de økte tollsatsene som Trump har lagt på importerte varer landet.

Merker USAs Kina-toll

- Som bindingsprodusent er vi avhengig av at skiprodusenter verden over produserer ski. Når Kina er ilagt en svært høy toll på varer som skal importeres til USA, ser vi nå at flere av våre amerikanske skiprodusent-kunder blir skadelidende. Det gjør at vi blir indirekte påvirket også på tollkrigen som Trump har innført mot Kina, sier lederen for Rottefella, sier Rottefella-sjefen.

En av hovedårsakene til at Donald Trump går til tollkrig er å bringe produksjonen tilbake til USA. Myklebostad har svært liten tro på at noen av de Rottefella jobber med i USA vil produsere skiene sine der – i stedet for i Kina.

Annonse

- Det å sette opp en skiproduksjon fra bunn av, har jeg ingen tro på. Derfor jobber de vi er i kontakt med i USA nå med å få produsert skiene sine et annet sted enn Kina, legger han til.

Han kan også fortelle at det de siste årene har vært en økning i skiproduksjon i Kina. Merker som K2, som også eier norske Madshus, produserer svært mange av sine skimodeller i Kina. Også Madshus produserer en betydelig del av skiene sine i Kina. Det er primært high end-modellene som blir produsert ved deres fabrikk på Biri.

Tøft for sportsbransjen

Rottefella opererer i en bransje som har slitt de seneste årene. Sportsbransjens omsetning har falt ganske dramatisk, ikke minst etter koronapandemien.

Rottefella er en av bedriftene i sportsbransjen som har merket nedgangstidene. Omsetningen ble nærmest halvert fra 185 millioner kroner i 2022 til om lag 90 millioner kroner i 2023. I fjor måtte bedriften gjøre en nedbemanning på 15 ansatte – fra 50 til 35 ansatte – for å tilpasse seg det nye omsetningsnivået.

Annonse

- Det er tøft for tiden, og jeg håper bunnen er nådd nå, men usikkerheten rundt Trumps tollkrig gjør ikke ting lettere. Vi har derfor måtte se oss om etter nye produkter å jobbe med. Ett produkt vi har hatt stor suksess med er truger, der vi har inngått en avtale med NATO.

- Videre har vi inngått et samarbeid med Surfact. Deres høyteknologiske sensor, Emma, er laget av resirkulert havplast og gir sanntidsinnsikt i temperatur, lys, fukt og støt. Dette er kritisk informasjon for å sikre trygg transport av varer som krever stabile og kontrollerte forhold gjennom hele reisen, avslutter Torstein Myklebostad.

Rottefella AS

Rottefella ble grunnlagt i 1927 av Bror With, som utviklet den ikoniske tre-pinners bindingen inspirert av rottefeller – derav navnet. 

Økonomisk utvikling siden 2019:

2019: Driftsinntekter på omtrent 126,4 millioner kroner. Resultat før skatt lå på cirka 8,8 millioner kroner. 

2020: Drastisk nedgang med driftsinntekter svekket til ca. 89,5 millioner kroner og resultat før skatt falt til rundt 1 million kroner. 

2024: Driftsinntekter var ca. 92 046 000 kroner med et beskjedent resultat før skatt på 188 000  kroner. 

Dette illustrerer en markant nedgang i omsetning og lønnsomhet fra 2019 til 2020, med en svak bedring etter hvert, men fortsatt et lavere nivå enn før nedgangen.

Ifølge Proff/Brønnøysundregistrene har Rottefella AS 38 ansatte pr siste tilgjengelige rapport.

Annonse

Annonse Annonse
BREAKING
{{ article.headline }}
0.117|