23948sdkhjf
Logg inn eller opprett et abonnement for å lagre artikler
Få tilgang til alt innhold på PlastForum
Annonse
Annonse

Ingen plastenighet i Busan

Plasttoppmøte i sør-koreanske Busan endte uten en global plastavtale.
Annonse

Formålet med møtet var å framforhandle en verdensomspennende plastavtale for å få ned plastbruken og følgene plastbruken.

Ikke til enighet

Etter en uke med tøffe forhandlinger i regi av FN, kom altså partene ikke til enighet om en slik plastavtale.

Stridens kjerne sto mellom den rike oljeproduserende vestlige verden og det som går under begrepet «Det globale sør».

Annonse

Sistnevnte land mener at møtets resultat er et historisk svik.

Det som kom fram under forhandlingene var landene ble enige om å møtes på et senere tidspunkt for å fortsette samtalene og dermed et forsøk på å avslutte forhandingene.

Annonse

Mange skuffet

Og det er ikke bare Det globale sør som er skuffet. Det er også naturvern- og miljøorganisasjonene i tillegg til den norske delegasjonen som deltok på møtet.

Møtet i Busan startet forrige mandag. Det skulle være den femte og siste forhandlingsrunden for å få på plass en global plastavtale, men slik gikk det altså ikke.

Annonse

Representanter fra mer enn 175 land var til stedet,og målet var å få landet en første traktat for å få slutt på plastforurensningen i form av en rettslig bindene avtale før jul, skriver NRK.

Annonse

Kilde: NRK

Annonse
Annonse Annonse
BREAKING
{{ article.headline }}
0.096|